|

Jedny z 5 miest na svete s prívlastkom “najzelenšie”

Mestá na celom svete sa postupne snažia implementovať čisté technológie, znižovať a recyklovať komunálny odpad, robiť opatrenia na podporu výstavby zelených budov, znižovať emisie CO2. Niektorým sa to darí viac iným menej, nasledujúcich 5 miest je voľným výberom redakcií Earth Techling a Grist, podľa ktorých si tieto v tomto smere vedú príkladne.

image Portland, Oregon, USA – podporuje hromadnú dopravu, cyklotrasy, výstavbu zelených budov, solárnu energetiku,…

 

Bahia de Caraquez, Ekvádor -po hurikáne El Niňo si miestni povedali, že pri rekonštrukcii svojho životného priestoru to tentokrát urobia správne – zamerali sa na ekologickú obnovu zničených obydlí, eko-turistiku, recyklovanie odpadov a ich využitie ako kompostu, …

 

Reykjavík, Island – sa zaviazal, že bude do roku 2050 nezávislý od fosílnych palív, už v súčasnosti ide veľká väčšina (90 %) jeho energetickej spotreby z geotermálnych a obnoviteľných zdrojov energie.

 

 

Kodaň – mesto predchnuté eko – životným štýlom, ktorý sa premieta cez verejnú dopravu, energetický systém, parky, až po miestne kulinárstvo, relaxáciu a pod.

 

 

 

 

Curitiba, Brazília – ocenená v roku 2010 cenou udržateľné mesto roka. Má realizované inšpiratívne programy recyklácie, zberu odpadu z chudobných štvrtí, komplexnú hromadnú dopravu a ďalšie politiky zamerané na udržateľné bývanie a životný štýl.

Zdroj: Earth Techling, Grist, Ecologist, 22.03.2012

Short URL: http://www.zelenyklaster.ucm.sk/?p=720

Pridal on Mar 22 2012. Filed under Zaujímavosti, Životný štýl. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Pridaj komentár

Naposledy komentované