|

Dizajn kresla generujúceho elektrickú energiu

imageTáto informácia je trocha staršieho dáta, ale je stále inšpiratívna a svojim spôsobom príťažlivá. – Pražské štúdio Design Novague, postúpilo v roku 2009 medzi 50 najlepších na svete, keď priviezlo do súťaže Green Gadget v New Yorku kreslo Move Your Energy. Má zabudovanú LED lampu napájanú energiou získanou hojdaním sa. Energiu pritom možno využiť aj k nabíjaniu laptopu alebo mobilu.

Śtúdio, ktoré založil len v roku 2009 absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové MgA. Petr Novák, získalo v prestížnej súťaži skvelé 8. miesto. Porota ocenila predovšetkým spojenie zaujímavého designu a užitkovej hodnoty s ekologickou šetrnosťou. Jednoduchý kinematický mechanizmus umiestnený pod kreslom pripomíná mechanizmus parných strojov. Tvorí ho sústava dynama, pohyblivej kľuky a zotrvačníka. Hojdaním vytvorená energia se potom ukladá do batérie alebo priamo zásobuje LED lampu napojenú na dynamo.

Zdroj: Bydlení idnes.cz, 17.07.2009
image

Short URL: http://www.zelenyklaster.ucm.sk/?p=710

Pridal on Jan 12 2012. Filed under Gadgety. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Pridaj komentár

Naposledy komentované