|

Eko a elektrické bicykle

Svet cyklistiky postupne zapĺňajú nové modely a koncepty bicyklov, ktoré zodpovedajú rastúcej obľube týchto dopravných prostriedkov a majú potenciál zaujať zákazníkov ktorý hľadajú nenáročný spôsob dopravy a zároveň aj niektoré bonusy, ktoré nové koncepty a dizajn prinášajú. Minulý rok sa predalo odhadom 30 mil. kusov tohto typu bicyklov.

Klasické modely e-bicyklov vyrába napr. firma eZee bike USA Inc., na jedno nabitie majú dojazd 30 – 40 km. Firma má 35 obchodných jednotiek, z toho na európskom kontinente vo VB, Švajčiarsku, Francúzsku a ČR.

 

 

 

Automobilka Ford predstavila na Frankfurtskom autosalóne 2011 koncept e-bicykla, ktorý váži iba 2.5 kg a je schopný dosiahnuť dojazd až 85 km podľa zvoleného módu jazdy. Ford ho v súčasnosti neplánuje sériovo vyrábať, slúži mu pre účely vývoja a testovania nových technológii v tomto sektore.

 

Spoločnosť Smart plánuje s výrobou a predajom svojho elektrického bicykla začiatkom roka 2012, jej model sa bude vyznačovať 4 možnosťami zapojenia elektrického motora, pôsobivým dizajnom a ďalšími vymoženosťami ako sú uvedené v tlačovej správe.

 

 

Zaujímavým modelom e-bicykla je PiCycle s robustným ale dizajnovo atraktívnym vzhľadom. Akumulátor sa nachádza v robustnom ráme a model obsahuje sledovací systém cez wifi, ktoré zaznamenáva dynamiku jazdy, ako je aj spôsobom dosledovania bicykla v prípade jeho straty.

 

Konceptom, ktorý bol vytvorený na využitie energie vynaloženej na stacionárne bicyklovanie a ktorú je zároveň možné využiť ako dobitie batérie outdoorového e-bicykla je One Bike koncept. V jednoduchosti spočíva sila – One Bike predstavuje skladací bicykel (niečo na spôsob socialistickej skladačky vo vyššej triede), ktorý pri použití v interiéry je zložený ako stacionárny bicykel a slúži na dobíjanie vlastnej batérie, v exteriéry sa z neho po rozložení stáva klasický e-bike.

 

 

 

 

 

 

InSoc je aktuálne naozaj iba konceptom, uvádzame ho kvôli zaujímavému futuristickému a extravagantnému dizajnu. Má držadlo na iPhone, 3 módy zapojenia elektromotora, žiadne ďalšie informácie nie sú momentálne dostupné.

 

 

Pre domácich kutilov sú k dispozícii aj tzv. e-kity, pomocou ktorých si je možné vyrobiť e-bicykel svojpomocne z vlastného štandardného modelu.

 

 

 

 

 

 

 

Medzi ďalších známejších výrobcov patria napr. Currie Technologies, Kalkhoff, Revolve, Pedego.

Zdroj: v texte článku

 

 

 

 

Short URL: http://www.zelenyklaster.ucm.sk/?p=621

Pridal on Nov 25 2011. Filed under Gadgety. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Pridaj komentár

Naposledy komentované