|

Cestovné kancelárie pre zelené dovolenky

Pri výbere dovolenkovej destinácie si človek častokrát nemôže vybrať aj úplne ideálny (ekologický) spôsob dopravy, alebo aký vplyv na životné prostredie (carbon footprint) jeho výlet zanechá. V stredoeurópskych končinách je takýto pohľad na aspekty strávenej dovolenky pravdepodobne ešte dosť cudzí, celosvetovo však nastupuje ako trend v kontexte udržateľného prístupu k životnému prostrediu. Sú cestovné spoločnosti, ktoré sa tieto aspekty v turistike snažia zohľadniť.

Spoločnosť Natural Discovery podporuje eko-ubytovania v Anglicku, Walese a Škótsku. Nature Travels zasa zabezpečuje športovejšie pobyty vo Švédsku, zahŕňajúce člnkovanie na kajaku, splavovanie na pltiach, jazdenie na koni, lyžovanie a psie záprahy. Firma prispieva 4.15 EUR na človeka do Climate Care, ako aj odovzdáva 2% svojho zisku na ochranárske účely. National Geographic Expeditions je spoločnosť poskytujúca eko-expedície na všetkých siedmich svetadieloch, 100  % zo svojich príjmov odovzdáva na výskum v rámci National Geographic. Jej zájazdy častokrát zahŕňajú školy, workshopy a miestne trhy, kde domáci remeselníci predávajú svoje výrobky. Small World Journeys organizuje výlety do oblastí Austrálie, ktoré sú minimálne poznačené dotykom civilizácie. Za každého svojho turistu zasadí organizácia jeden strom a odovzdáva 2 % zo svojho zisku na ochranárske účely. Pure Mountains je farma umiestnená v Andalúzii, Španielsku v Národnom parku Sierra Nevada, dominuje cykloturistika a strava je poskytovaná z miestnych surovín zabezpečovaných farmou.

Iným typom spojenia príjemného s užitočným sú poznávacie exkurzie na obhliadky tzv. zelených striech (“green roofs”). Sú organizované napr. spoločnosťou Green Roof Safari a inými pre širšiu odbornú verejnosť, ale aj odborníkov so záujmom o poznávanie účelu, technického prevedenia a vplyvov zelených striech na miestnu udržateľnosť životného prostredia predovšetkým v Nemecku a Švajčiarsku.

Zdroj: Planet Green.com, TreeHugger.com

Short URL: http://www.zelenyklaster.ucm.sk/?p=579

Pridal on Nov 21 2011. Filed under Stavebníctvo, Zaujímavosti, Životný štýl. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Pridaj komentár

Naposledy komentované