|

Počty nových patentov na inovatívne zelené technológie výrazne rastú

Počty nových patentov na inovatívne zelené technológie výrazne rastú, vyplýva to s výročnej správy Svetovej organizácie pre duševné vlastníctvo (WIPO) pri Organizácii Spojených národov.

Zároveň však klesá podiel vyspelých krajín na globálnych výdavkoch na výskum a vývoj v prospech Číny. Aj tak je však vo výške 70%. Za posledných 40 rokov narástla hodnota platieb za používanie patentov na viacej ako 180 mld USD ročne.

Významným podieľom na patentoch sa podieľajú práve inovatívne zelené technológie. V roku 2008 bolo na podporu zavádzania otvorených a ekologických inovácií  vytvorené združenie “Eco-Patent Commons”, ktorého členmi sú aj významné nadnárodné spoločnosti (vrátane IBM, SONY a NOKIA). Táto iniciatíva umožňuje tretím stranám voľný prístup ku patentovaným technológiám s cieľom podpory ich spolupráce a vytváranie priestoru pre ďalšie inovácie.

Zdroj: WIPO

Short URL: http://www.zelenyklaster.ucm.sk/?p=554

Pridal on Nov 15 2011. Filed under various, Zaujímavosti. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Pridaj komentár

Naposledy komentované